Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Až 68 % Slováků financuje podnikání z vlastních zdrojů

Nedávno naši FB stránku blogu o podnikání na internetu požádala studentka o zveřejnění dotazníku pro svou bakalářskou práci, kt. se týká startup-ů a malých a středních podnikatelů na Slovensku.

Zaslala nám výsledky svého průzkumu, se kterými by jsme se rádi podělili.

Z výsledků jejího průzkumu vyplývá, že u 39 % respondentů se podnikatelský nápad zrodil po konzultaci s okolím, 34 % optaných našlo inspiraci již na škole a 27 % v zaměstnání.

podnikatelský nápad

82 % podnikajících Slováků se orientuje na domácí trh a jen 18 % na zahraniční.

Zarážející je, že až 56 % respondentů uvedlo, že před začátkem podnikání nebyli dostatečně připraveni, resp. neměli podnikatelský plán.

I přesto má 80 % optaných podnikatelů jasnou představu o budoucnosti svého podniku.

68 % podnikatelů investovalo do svého podnikání vlastní jmění, 15 % využilo investora a 17 % podnikatelský úvěr z banky.

V posledních letech byrokracie způsobuje podnikatelům značné problémy.

podnikateľské prostredie na Slovensku73 % respondentů proto uvedlo, že podnikatelské prostředí na Slovensku není vyhovující. Ale na druhé straně, 85 % účastníků průzkumu by podnikání jako způsob výdělávání odporučilo.

Co se týče startupů, resp. soutěží pro začínající podnikatele, 13 % respondentů je absolvovalo a 56 % se vyjádřilo, že díky nim  získali potřebné informace, 11 % tímto způsobem získalo rovnou investora a 33 % označilo účast v soutěži, resp. startup za neefektivní.

Mezi největší překážky v začátcích podnikání patří:

  • podle 24 % strach z neúspěchu
  • 36 % uvedlo, že nedostatek finančních prostředků
  • u 39 % respondentů byrokracie.

Rady od podnikatelů pro začínající podnikatele

Autorka průzkumu shrnula nejčastější odpovědi do 5 bodů. Pokud chcete začít podnikat, inspirujte se tipy od zkušených podnikatelů, kteří radí, aby jste:

  1. se dostatečně připravili
  2. neváhali a co nejrychleji začali
  3. tvrdě na sobě pracovali
  4. se nebáli, nevzdávali a vytrvali
  5. se odlišili od ostatních

POZNÁMKA:

Výsledky průzkumu zveřejňujeme se souhlasem autorky a připomínáme, že se nejedná o výzkum, ale o průzkum pro potřeby vypracování bakalářské práce.

 

avatar
Autor: ByznysWeb.cz Tvorba webových stránek a e-shopu v responzivním designu a vlastním redakčním systému. Vytvořte si na zkoušku webové stránky a eshop zdarma. Na ByznysWeb lze snadno přemigrovat i zaběhnutý e-shop. Vyzkoušejte si, jak to u nás funguje. Vlastní e-shop si u nás vytvoříte rychle i bez programátora a grafika.