Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Jak posunout marketing svého e-shopu na novou úroveň v roce 2019

Tento článek popisuje některé z klíčových marketingových aktivit, na které nesmíte zapomenout, pokud chcete zvýšit obrat z e-shopu a posunout své podnikání na internetu na vyšší level.

Marketingová strategie

Pokud máte internetový obchod nebo podnikáte, je na zvýšení vašich obratů potřeba využívat plánování a marketingovou strategii. Platí to hlavně, pokud máte větší rozpočet a už nějaký ten čas podnikáte, resp. nabízíte své produkty a služby online. V případě, že děláte jen některé marketingové aktivity, Google Ads nebo Facebooku to dnes nemusí stačit.

Pokud vaši značku nikdo nepozná, Google Ads nemusí fungovat. Karol Voltemár

Nákup kliknutí sice nemusí být drahý, ale když vás nikdo nezná a nedůvěřuje vám, pravděpodobně u vás nenakoupí. Děláte-li sociální sítě, může se vám stát, že vás v momentě, kdy chce zákazník nakoupit, nenajde na Googlu. Zákazník dnes musí přijít do kontaktu s vaší značkou několikrát, aby nakoupil. To je potřeba brát v potaz při návrhu marketingových aktivit.

přehled top konverzních cest

Potenciální zákazník před rozhodnutím nakoupit porovnává nabídku, cenu ve více obchodech, prohlíží si hodnocení v rámci kvality služeb a musí si vaši značku v záplavě reklam zapamatovat. Navíc se nerozhoduje ihned. K tomu, aby si nakonec vybral právě vás, vám pomůže jedině vícekanálový digitální marketing zaměřený na různé fáze životního cyklu zákazníka.

Strategie definuje nejen, co a jak budete komunikovat, ale i kdy a mnohé další věci. Její klíčové aktivity by měly definovat, kde se nacházíte a kam kráčíte. Pomůže vám dosáhnout cíle jako zvýšení obratu, zvýšení návratnosti z investice do reklamy nebo optimalizaci nákladů na váš obrat. Ale pozor, nesnažte se zefektivnit všechno najednou, protože můžete snadno pohořet.

marketingové trendy pro e-shop 2019

Zdroj: Madviso marketingová agentura

Samozřejmě se nemůžete zaměřit na všechno, hlavně když nemáte dostatečný rozpočet. áte-li nízký obrat, investujte víc do marketingu, abyste jej meziročně zvýšili. Když nerealizujete marketing na důležitých kanálech, zaměřte se na rozšíření počtu kanálů nebo kvalitnější distribuci rozpočtu, resp. jen na ty efektivní kanály. Pokud máte dostatečně vysoký obrat, optimalizujte jednotlivé kanály tak, aby vám každý přinášel co nejvyšší čistý zisk.

Na webové stránce záleží

Není to jen o marketingu. Neinvestujte do marketingu velké sumy, dokud nemáte vyladěný nákupní proces a optimální konverzní poměr. Ten závisí i na tom, jaký máte design a vyladěnou uživatelskou zkušenost. Při změně designu, obsahu a optimalizaci UX / UI jsme dosáhli dvojnásobného zvýšení konverzního poměru, což znamená, že u stejné investice do marketingu jsme získali vyšší obrat.

„Například u konverzního poměru pod 1 % a nízké marži vám marketing nemusí přinést zisk.“ Karol Voltemár

Stoupající trend je v rostoucí návštěvnosti a počtu konverzí z mobilních zařízení. To, jak se vaše stránka zobrazuje v mobilních zařízeních, hodnotí i Google. Proto je nevyhnutelné, aby váš web byl responzivní a bez chyb, kvůli kterým by zákazník mohl mít problém nakoupit.  Nezapomínejte na obsah, umístění důležitých informací o produktech nebo navigační prvky.

přehled crawl errors

Chyby na webové stránce nemusí být jen v obsahu a designu. Duplicity v obsahu, chybějící meta prvky, špatně indexovaný obsah v Googlu, přesměrování na neexistující stránky a jiné chyby mohou snížit konverzní poměr nebo pozice v Googlu. Platí, že ne všechny SEO služby budou mít pro vás přínos, a je potřeba nechat si poradit, které z nich vám přinesou požadované výsledky a v jakém časovém horizontu.

Rychlost stránky, tedy optimalizovaný obsah, vhodné technické řešení nebo webhosting mohou zamíchat karty a výsledky marketingu ovlivnit. Pomůže vám audit, díky kterému odhalíte slabá místa. Při auditování se zaměřte i na konkurenci. Získáte tak cenné informace, které můžete využít ve svůj prospěch.

výsledky vyhledávání Google, SERP

Rozhodujte se na základě dat

Pokud neděláte marketing první rok, určitě máte k dispozici data z Google Search Console, Google Analytics, Facebook Business Manager, Google Ads (v ČR je výhodnější Sklik) a dalších nástrojů, ať už na straně marketingu, nebo webové stránky. Využíváním a analýzou dat dokážete zlepšit cílení reklam, používat různé reklamní formáty a umístění a následně vyhodnotit jejich výkonnost.

Když děláte kampaně, správně je segmentujte, případně označujte přes UTM, máte-li vyšší rozpočet. Na straně webové stránky si z různých kanálů a formátů sledujte míru konverze, průměrný čas setrvání na stránce, zhlédnutí videa do konce nebo míru odchodů podle toho, co je cílem dané landing page.

Získejte kvalitnější návštěvníky webové stránky úpravou cílení v rámci kampaní a tvorbou kvalitnějšího obsahu. To vám zvýší hodnotu (získaný obrat) na návštěvníka. Optimalizujte kampaně, abyste získali vyšší návratnost z reklamy (ROAS), tedy snížili náklady na získání zákazníka.

Na základě dat dokážetevyhodnotit, jaký zákazník se vám vrací, vypočítat jeho LTV – životní hodnotu zákazníka pro váš byznys a následně se umíte rozhodnout, kolik investovat do znovuoslovení zákazníka. To stojí výrazně méně investovaných prostředků než získání a oslovení nového.

Sociální sítě

Ve fázi budování povědomí, značky nebo připomenutí se zákazníkovi před nákupem využívejte sociální sítě. Jejich důležitost a počet uživatelů roste i celosvětově. U nás jsou důležité zejména Facebook a Instagram. Sehrávají roli hlavně při rozhodování se o nákupu a pomohou zviditelnit vaši značku. Co člověk nevidí, to si většinou ani nekoupí.

Často se stává, že i kvalitní komunikace na sociálních sítích selhává, když klient nemá vyřešené SEO a následně jej zákazník nenajde. Karol Voltemár

V rámci social media je potřeba řešit retargeting, kampaně zaměřené na zvyšování interakce s možností využít různé formáty dostupné přes Facebook Business Manager. Není to jen o reklamách, a proto je potřeba mít kvalitní obsahový plán, který není jen komerční, ale spojí vaši značku a produkty s cílovou skupinou. Rovněž je potřeba sociální sítě navrhnout na míru svému e-shopu a nesnažit se dělat všechno. Přečtěte si, jak se naceňuje správa sociálních sítí a co od jednotlivých aktivit očekávat.

Vaší firmě se vyplatí spravovat i doplňkové sociální sítě Twitter a Google Business. Sice to nepřinese přímo obrat, ale tyto aktivity pomůžou ve chvíli, když to konkurence nedělá správně. Dnes začíná stoupat na popularitě, zejména pro B2B sektor, sociální síť LinkedIn, kterou e-shopy využijí spíš na podporu značky.

Pokud provozujete začínající e-shop, pak vám správa sociálních sítí, kvalitní web a SEO s rozumnou strategií, doplněné o placené kampaně dokážou zabezpečit zvýšení prodeje. Nám se to povedlo v naší případové studii pro začínající e-shop již rok po spuštění. Je samozřejmě potřeba si uvědomit, které z aktivit vám přinesou výsledky hned, abyste neměli přehnané očekávání.

revenue

avatar
Autor: Karol Voltemár Rád vám pomohu při podnikání online, s marketingem a vývojem online aplikací, webových stránek a e-shopů. Specializuji se na návrh architektury, funkcí e-shopů, struktury, zlepšování konverzního poměru a nastavení marketingové strategie. Rád cestuji a na cestách po světě jsem strávil víc než 6 let. Z toho 3,5 roku v rámci projektu World Bike Travel. Naše marketingová agentura Madviso se zaměřuje na školení komplexní zastřešení online marketingu. U některých klientů dosahuje agentura až 10násobku investice v prodeji online.