Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Rozhovor o bitcoinech s Jiřím Procházkou

S Jiřím Procházkou, jedním ze zakladatelů největšího českého webu finex.cz o obchodování s binárními opcemi, jsme si povídali nejen o jejich fungování, ale taky o jeho nedávno dokončené infografice o bitcoinech, kterou najdete na konci článku.


1. Jiří, obchodování s binárními opcemi je skvělá možnost vydělávání na internetu. Co všechno by měl umět úplný začátečník, aby se v této problematice zorientoval? Jaký je např. rozdíl mezi finanční burzou a opcemi?

Přesně, jak říkáte, obchodování binárních opcí je velice jednoduché. Začátečníkům bych ale jako první radu dal, aby se nenechali zlákat vidinou snadného zisku. Obchodování je sice jednoduché v principu, ale pokud chce člověk obchodovat ziskově, tak to chce dny, týdny, měsíce cviku a učení.


2. Jednou z dalších věcí, se kterou je potřeba počítat, je, že s binárními opcemi se nedá obchodovat přes víkend. Proč je to tak?

Vyplývá to z hlavního principu fungování finančních trhů. Jak už na stránkách několikrát zmiňujeme, k obchodování binárních opcí je potřeba najít aktivum, které budeme obchodovat. Většina aktiv je aktivní pouze přes týden, jelikož jsou otevřené světové burzy. To znamená, že o víkendu nemůže nikdo prodávat ani nakupovat, a tudíž se cena aktiv nehýbe. Pak není nad čím otevírat obchody.

Výjimkou je bitcoin a další kryptoměny. Ty nezávisí na žádné jednotlivé burze, a proto s nimi lze obchodovat i o víkendu, tudíž opravdu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kryptoměny mají také hezkou volatilitu, takže i během pár minut/hodin lze přijít k pěknému zhodnocení.


3. Nedávno jste dokončili svou infografiku 21 faktů o BTC. Aktuální hodnota všech BTC na světě je 94 miliard dolarů. Hodnota BTC v roce 2017 vzrostla o 696 %. Máte k dispozici odhad na rok 2018?

Co říkáte, je pravda. Zhodnocení BTC bylo tento rok obrovské. Skoro připomínalo zhodnocení na přelomu let 2013 a 2014, kdy cena vzrostla během pár měsíců ze 120 USD na 1 159 USD, což je téměř 1000 %. Poté ale následoval dlouhý downtrend, který vrátil cenu zpět na 200 USD.

Osobně doufám, že taková korekce se znovu opakovat nebude. Důvodů je pro to mnoho. Například tehdejší nafouknutí „bubliny“ se stalo během 3 měsíců, nynější „nafukování“ je pozvolnější a trvá už téměř rok. Kromě toho se také bitcoiny dá platit na mnohem více místech a už se opravdu nejedná pouze o „černé platidlo hackerů a ajťáků“.


4. Kuriozita v infografice je, že 1,5 % všech světových BTC vlastní FBI. Máte také nějaké info o tom, jak je FBI využívá? Aby lépe odhalili zločince anebo to mají jen takový depozit do budoucna?

Myslím si, že je FBI momentálně nevyužívá nijak. Podle mých informací sice vlastní internetové peněženky, které získali po zavření legendárního trhu Silk Road, ale nemají k nim privátní klíče, tudíž s nimi nemohou disponovat.

Vtipné je, že díky technologii blockchain je možné tyto peněženky FBI vypátrat. To se také stalo a lidé od té doby na tyto adresy občas posílají malé částky BTC a připojují i nenávistné komentáře. ☺


5. Jedním z rizik BTC transakcí je, že když člověk udělá chybu, nedá se napravit. Své BTC již nikdy neuvidí. Stejně jako i v případě, že „ztratíte“ svou BTC peněženku. Jaká jsou další případná rizika?

To je takový malý mýtus. Bitcoiny můžete mít uloženy např. na trezoru, což je něco jako USB-Flash disk, kam si můžete ukládat data. Pokud trezor ztratíte, ale zároveň jste si předtím opsali tzv. privátní klíč, nic vám nebrání v tom znovu si je nahrát na nový trezor.

Problém ale je, když tento klíč nemáte. Pak se pravděpodobně ke svým bitcoinům už nikdy nedostanete – podobně jako FBI. Tento klíč si ale nikdy neukládejte do počítače a už vůbec ho nikomu a nikam neposílejte. Pokud se vám totiž do počítače dostane nějaký virus, tak už je otázka sekund, než hackeři ve vašem počítači klíče najdou a bitcoiny ukradnou.

To se bohužel taky občas stane i u bitcoinových burz. Např. největší burzu Bitfinex v roce 2016 hackeři napadli a ukradli 120,000 BTC. Podle dnešní hodnoty je to téměř miliarda korun. Bitfinex ale všechny ukradené BTC svým klientům vrátil.


6. Z článku Bitperia vyplývá, že např. v ČR si za BTC koupíme kromě kreditu na uložto, maďarských vín, výběrových čajů nebo elektroniky např. i naše e-shopové řešení. Platba BTC se postupně stává další platební metodou internetových obchodů. Jsou podle vás čeští a slovenští zákazníci e-shopů na něco takového připraveni?

Myslím si, že v tomto případě nejde o připravenost zákazníků. Pokud má přece nějaký e-shop mimo platbu bitcoiny i platbu na dobírku, převodem, nebo platební kartou, nevidím důvod, proč by to mělo vadit.

Naopak si osobně myslím, že je spousta lidí, kteří bitcoiny mají a spíše se potýkají s problémem, kde je možné je utratit. Tím největším e-shopem, který platbu bitcoiny přijímá, je Alza.

 

Pokud se zajímáte o bitcoiny nebo s nimi rovnou obchodujete, prohlédněte si infografiku s informacemi o této virtuální měně:

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V ByznysWebu pracuji od r. 2009. Začínala jsem na supportu, kde jsem měla skvělou příležitost poznat, co podnikatele a majitele e-shopů a webových stránek skutečně zajímá a co potřebují. Proto se snažím hledat taková témata, které vám nabídnou užitečné odpovědi. Máte jiný názor? Budu vděčná za váš feedback – kvasnicova@biznisweb.sk :)