Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Barvy a design

barvy a jejich význam ve webdesignuTrápíte se s webdesignem? Nevíte, jaké barvy zvolit, aby Vaše webové stránky nebo e-shop zaujaly zákazníky? Sepsali jsme pro Vás význam a úlohu barev v designu.

Barvy a jejich odstíny jsou velmi subjektivní záležitostí. Vnímání jednotlivých barev může záviset na více faktorech, jako například osobní preference jedince, kulturní rozdíly napříč světem nebo vliv barev na skupinu. Barva jako taková sehrává významnou úlohu v tom, jak lidé vnímají Vaši značku.

Správná volba barev Vám pomůže upoutat pozornost návštěvníků a v konečném důsledku i zvýšit počet objednávek.

Podívejme se proto společně na význam a interpretaci jednotlivých barev v designu.

Je jedno, zda jste začínající firma s nízkým rozpočtem, nebo zaběhnutý e-shop se stálou klientelou. Správná volba barvy nevyžaduje žádné finanční prostředky. Její efekt je markantní vzhledem k množství zákazníků, které Vám přiláká nebo naopak odradí. Správně zvolená barva, resp. barevná kombinace, má sílu přesvědčování, proto je potřeba barvy vybírat rozumně.

Teplé barvy

teplé farby vo webdizajne

Mezi teplé barvy patří červená, oranžová, žlutá a jejich jednotlivé odstíny. Tyto barvy u většiny lidí evokují podzim, oheň, západ nebo východ slunce.

Ve všeobecnosti jsou vnímány jako energické barvy s vášní a jsou přijímány pozitivně.

V grafickém designu se využívají zejména na vyjádření štěstí, vášně, energie a entuziasmu.

Červená barva

Červená barva se spojuje s ohněm, násilím a válkou, ale i s pozitivními prvky, jako je láska nebo vášeň. V minulosti byla červená barva spojována s ďáblem, ale i bohem lásky Amorem.  Červená barva má prokazatelný vliv na lidský organismus. Zvyšuje krevní tlak a také tep srdce. Červenou barvu také často spojujeme s nebezpečím, červené jsou například výstražné značky nebo světlo na semaforech přikazující zastavení.

V designu může být červená barva velmi silná. Ale je potřeba s ní manipulovat velice opatrně, jelikož ve své čisté formě (bez odstínů) může mít velmi ohromující efekt. Tato barva se hodí, když chceme v designu vyjádřit sílu nebo vášeň. Červená jako barva je poměrně univerzální, její jasné zářivé odstíny jsou energické, tmavší odstíny pak působí mocně a elegantně.

icooq-cervena-design

i náš klient iQook.cz decentně využil červenou barvu ve webdesignu

 

Oranžová barva

Oranžová je vibrující a energická barva. Tmavší odstíny oranžové mohou evokovat v lidech zemi a podzim. V rámci této asociace oranžová často reprezentuje právě změnu nebo pohyb. Druhý způsob asociace je s ovocem – tedy s citrusovými plody, a proto se oranžová spojuje se zdravím a vitalitou.

V rámci designu se oranžová využívá na upoutání pozornosti, ale ne s takovým ohromujícím efektem jako červená. Je považována za přátelskou barvu, která vyvolává dojem „chci, aby sis všiml tohoto“, na rozdíl od červené, která vyvolává dojem „toho si musíš všimnout!“.

oranžové Call-to-Action buttony na webu ByznysWeb.cz

oranžové Call-to-Action buttony na webu ByznysWeb.cz

Žlutá barva

Žlutá je nejjasnější a nejenergičtější z teplých barev. Je spojována se štěstím a slunečním světlem. Slunce jako takové v nás evokuje energii, teplo a kreativitu. Jasný odstín žluté může být rovněž použit jako výstražná barva, ale má menší efekt než jasně červená.

V designu se využívá jemný odstín žluté jako neutrální barva pro miminka a malé děti (na rozdíl od modré a růžové). Tmavé odstíny žluté, zbarvené až téměř do zlata, v designu oceníte, pokud chcete navodit dojem starožitnosti, antikvariátu nebo něčeho trvalého. Výraznější odstín můžete využít, pokud potřebujete upoutat oko klienta Vámi požadovaným místem na stránce.

príjemné žlté odtiene na e-shope s detským tovarom – e-baby-sk

Studené barvy

chladné farby vo webdizajne, chladné farby na webe

Mezi studené barvy řadíme zelenou, modrou a fialovou spolu s jejich odstíny. Tyto barvy charakterizují noc, vodu nebo přírodu a mají uklidňující a relaxační efekt.

Na lidi působí tedy klidně, rezervovaně.

Zakomponujte je do svého webdesignu, pokud chcete v návštěvnících vyvolat dojem klidu, jistoty, stability a profesionality.

Zelená barva

Zelená barva ve své podstatě reprezentuje začátek, růst, obnovu a hojnost. Všechny přívlastky se tedy spojují s přírodou a tato barva do určité míry v lidech navozuje právě podobné dojmy jako příroda.

V designu má zelená podobné uklidňující účinky jako modrá, ale má v sobě i část energie ze žluté barvy. Převládající dojem je nakonec závislý na zvoleném odstínu. Tuto barvu můžete využít na vyvážení a harmonizaci, protože je velmi stabilní. Nejvíc se využívá při designech vyjadřujících stabilitu, přírodu, růst a obnovu. Jasná zelená je plná energie a vibrací, olivově zelená reprezentuje přírodu a tmavě zelená je nejstabilnější a prezentuje hojnost.

zelená farba vo webdizajne

zelená barva skvěle vynikne i v responzivní verzi webu – harmonynature.sk

Modrá barva

Modrá je barva vody a oblohy. Na jedné straně může reprezentovat svobodu a volnost, na straně druhé evokuje klid a stabilitu. Odstíny modré barvy, stejně jako ostatní barvy, reprezentují více významů. Světle modrá barva probouzí osvěžující pocit, volnost a přátelství. Tmavě modrá naopak vyjadřuje sílu a spolehlivost. V západní kultuře je rovněž spojována s náboženstvím a kulturními tradicemi.

využití modré barvy ve webdesignu - na modrou, nejen v logu, jsme stavili i my v ByznysWebu

využití modré barvy ve webdesignu – na modrou, nejen v logu, jsme stavili i my v ByznysWebu

Význam modré barvy je velmi závislý na jejím odstínu a sytosti. Při vytváření designu je potřeba zvolit správný odstín modré, aby byl dosažen požadovaný výsledek a shodoval se s dojmem, který má v lidech vzbuzovat. Světle modrá působí relaxačně a klidně, zářivě modrá působí energicky a svěže. Tmavě modrá je ideální pro korporátní weby a designy, ze kterých musí vyzařovat síla, zodpovědnost a stabilita.

 

Fialová barva

Fialová a její odstíny byly a stále jsou asociovány s bohatstvím a královskou rodinou. Tato barva v sobě spojuje některé vlastnosti modré a červené barvy. Rovněž se často dává do souvislosti s kreativitou a fantazií.

Tmavé odstíny fialové evokují bohatství a luxus, ale mohou být využity i při navození tajemna a mysticismu. Světlé odstíny fialové barvy využíváme jako romantické prvky, případně prvky jara (evokují syté barvy květin).

 Dají se využít například pri webových stránkách pro dívky:

fialové odtiene na webe s tovarom pre dievčatá - prodivku.cz

fialové odstíny na e-shopu pro dívky – prodivku.cz

Při tvorbě designu ale mějte na paměti, že význam barev se může v rámci různých kultur lišit. Pokud plánujete svůj byznys rozběhnout doma, v Evropě, poslouží Vám naše interpretace barev :).

Vhod Vám však určitě přijde i informace o neutrálních barvách a jejich roli v grafickém designu. Ty najdete v našem dalším článku. V něm Vám představíme také jeden velmi zajímavý nástroj, díky němuž rychle a snadno najdete ty správné kombinace barev pro design svých webových stránek.

Veselé léto plné barev přeje

podpis-bw-cz

avatar
Autor: Lukáš Koprivňanský Lukáš pracoval jako Key Account Manager pro klienty ByznysWeb.cz a BiznisWeb.sk. Momentálně řeší UX a SEO v ui42.sk.