Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

LinkedIn jako marketingový nástroj

Ovládněte trh práce a zjistěte, jak využít LinkedIn naplno

Nejen sociální síť pro dospělé milovníky nažehlených obleků, ale i efektivní marketingový nástroj pro zaměstnance, freelancery, firmy i uchazeče o zaměstnání a působivá databáze pro HR zároveň. To je síť LinkedIn, o jejíž výhodách a principech nám bude ve čtvrtek 8. dubna vyprávět náborová a kariérní konzultantka, Aneta Kořínková. Ve své online přednášce nám přiblíží, jak si úspěšně vybudovat kvalitní a rozsáhlou síť kontaktů, jak na LinkedInu rozvíjet kariéru a strategicky tvořit vlastní obsah tak, aby nám pomohl vyniknout a uspět na nekompromisním trhu práce.

LinkedIn jako marketingový nástroj

V čem tkví potenciál sítě LinkedIn a pro koho je určená? 

Aneta Kořínková: Potenciál LinkedInu tkví v tom, že za poměrně krátkou dobu můžete získat velkou síť spojení lidí, se kterými chcete a můžete (spolu)pracovat. Díky LinkedInu můžete zároveň poznat a mluvit s lidmi, o kterých byste třeba ani jinak nevěděli, že jsou, nebo byste se k nim neměli možnost dostat. Na LinkedInu můžete skvěle prezentovat nejen svůj produkt, ale i sebe, své znalosti a dovednosti. A samozřejmě získávat zakázky. Tato síť je určena pro kohokoliv, kdo chce poznávat nové, zajímavé lidi, inspirovat se, vzdělávat, prezentovat sebe nebo svůj produkt, lákat své potenciální zákazníky a prodávat, ale třeba také pro ty lidi, kteří hledají práci.

Jaké výhody umí dát LinkedIn jejím uživatelům? 

Aneta Kořínková: Výhod je mnoho, záleží na tom, z pohledu jakého uživatele je hodnotíte.

Např. pro recruitery je to přístup k lidem na pracovním trhu, které mohou vyhledávat podle zadaných kritérií a ihned je oslovovat. Pro obchodníky to jsou kontakty, které později mohou proměnit v leady. Pro lidi, kteří si chtějí tvořit vlastní značku to jsou zase poměrně slušné dosahy oproti ostatním sociálním sítím. Pro uchazeče o práci to jsou jednak přímé pracovní nabídky, ale také kontakty na lidi z firem, ve kterých by třeba chtěli pracovat. No a pro všechny uživatele se určitě může stát zdrojem inspirace a osobního rozvoje.

Jaká základní pravidla anebo systém fungování je na LinkedInu?

Aneta Kořínková: Základním pravidlem je, že se jedná o profesní sociální síť. Komunikace a příspěvky by tedy ideálně měly být vedeny v profesní rovině. Samozřejmě, že to není striktní a rigidní pravidlo, ale LinkedIn by neměl být zaměňován třeba se seznamkou. S tím souvisí i to, že se zde můžete propojovat s lidmi, se kterými se vůbec neznáte, protože se jedná o rozšiřování profesní sítě kontaktů a ne o navazování kamarádství. Není tak třeba bát se někoho oslovit, nebo přijmout pozvání ke spojení. Vždy je ale dobré v žádosti o spojení napsat alespoň pár slov k tomu, proč byste se s daným člověkem rádi propojili. Jednak je to slušnost a jednak tím můžete otevřít cestu další komunikaci.

Proč by se o tuto síť měli zajímat jednotlivci ale i firmy?

Aneta Kořínková: Jak už bylo řečeno, jednotlivci zde mohou čerpat mnoho výhod pro sebe, popř. svůj business. Firmy zase mohou prostřednictvím své firemní stránky, nebo ještě lépe prostřednictvím lidí, kteří je na LinkedInu reprezentují, ukázat, jak to u nich vypadá, jakým způsobem pracují. Nechat ostatní tak trochu nahlédnout pod pokličku. Také ale mohou sdílet nějaké know-how a vzdělávat. Díky tomu mohou přitáhnout nejen budoucí zákazníky, ale také budoucí kolegy.

Jak využívají LinkedIn Češi? 

Aneta Kořínková: V Čechách  je na LinkedInu asi 1,8 mil. uživatelů. Stále se ale uvádí, že poze 2% uživatelů tvoří nějaký vlastní obsah. Je možné, že se toto číslo během pandemie zvýší, ale stále jde o malý počet. Ve studii Fenomén LinkedIn z roku 2020 se dozvíte, že ho využívají spíše lidé s vyšším vzděláním a z větších měst. Hlavními důvody k využívání LinkedInu potom jsou budování příležitostí prostřednictvím sítě kontaktů, vystavování profilu pro případné příležitosti a budování vlastní značky skrze tvorbu obsahu.

Jak jste se dostala k práci s LinkedInem?

Aneta Kořínková: LinkedIn jsem si založila už asi v roce 2008 a jelikož jsem se pohybovala v oblasti recruitmentu, hodně jsem ho používala pro svoji práci. Nejen že jsem ho využívala ke hledání vhodných kandidátů, ale zároveň jsem díky němu poznala i spoustu zajímavých lidí z oboru. Nyní LinkedIn stále používám k náboru, ale také k budování osobního brandu a rozšiřování sítě o zajímavé lidi, se kterými se můžeme navzájem inspirovat.

Aneta Kořínková

je náborová a kariérní konzultantka, jež tomuto povolání zasvětila přes 10 let. Má zkušenosti z velkých výrobních korporací a téměř dva roky pracuje v týmu Recruitment Outsourcing ve společnosti GoodCall. Působí jako konzultantka v rámci neziskové organizace Genixa, kde lidem pomáhá s hledáním práce. Během mateřské dovolené založila blog o práci a vzdělávání EduMama.cz, a také vede kurzy na téma práce se sociálními sítěmi (především s LinkedIn) a uplatnění na pracovním trhu. Nedávno spustila Podcast o práci, v němž radí nejen o tom, jak a kde hledat práci, ale také se svými hosty řeší, jak skloubit práci, rodinu a osobní rozvoj. 

8. 4. 2021 (čtvrtek)

Start: 18:00 hod.

Vstupenky: bit.ly/LinkedIn0804

Event: https://www.fb.com/events/272443014671618

avatar
Autor: ByznysWeb.cz Tvorba webových stránek a e-shopu v responzivním designu a vlastním redakčním systému. Vytvořte si na zkoušku webové stránky a eshop zdarma. Na ByznysWeb lze snadno přemigrovat i zaběhnutý e-shop. Vyzkoušejte si, jak to u nás funguje. Vlastní e-shop si u nás vytvoříte rychle i bez programátora a grafika.