Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Jak vytvořit úspěšný e-shop? Dělejte svým zákazníkům radost

Vytvořit e-shop a začít podnikat na internetu se za poslední rok ukázalo jako ten nejlepší krok k záchraně online byznysu. O originální a unikátní produkty, ke kterým se navíc váže zajímavý příběh a historie, je stále zájem. Přesvědčil se o tom i Matouš Honus, který v časech pandemie spustil e-shop galeriegranat.cz.

S Matoušem jsme si povídali nejen o účincích a historii českého granátu, ale i o zajímavé strategii prodeje, kterou pro svůj internetový obchod vymysleli.

Pokud i vy plánujete založit e-shop, možná vás následující řádky inspirují.

jak vytvořit úspěšný e-shop

V interview se dozvíte:

Jak založit e-shop? Stavte na lokální historii

Matouš Honus – zakladatel a provozovatel e-shopu galeriegranat.cz a lebka.cz

1. Matouši, jak jste se dostal k podnikání na internetu a proč právě e-shop s českým granátem a vltavínem?

Naše rodina žije a podniká v místě velkého turistického ruchu, v Kutné Hoře, a chtěli jsme nejen českým, ale i zahraničním návštěvníkům našeho města ukázat bohatství českých drahokamů a tradiční ruční práce. A proto jsme před 10 lety otevřeli kamennou prodejnu. Naše nabídka šperků se postupně rozšiřovala a v současné době je největší s výběrem českých granátových šperků. Před rokem jsme bohužel museli z důvodu vládních nařízení kamennou prodejnu zavřít a od té doby pracujeme na e-shopu, abychom našim zákazníkům mohli šperky nabízet dále.

Chcete si i vy vytvořit e-shop rychle, jednoduše a bez programátora?

Zkuste ByznysWeb na 30 dní zcela zdarma:

2. Pyropy (granáty) najdeme na Madagaskaru, v Tanzanii, v Arizoně, v Rusku, ale taky v Mongolsku, Barmě nebo Austrálii. Ty z nalezišť v České republice označujeme jako český granát. Matouši, řekněte nám o historii českého granátu více.

Český granát má mezi ostatními granáty královské postavení, a to díky svým jedinečným fyzikálním vlastnostem. Je výjimečně barevně stálý a jeho ohnivě červená barva dokáže na vybroušeném kameni vykouzlit úžasné světelné efekty. Odolává vysokému žáru a má vysokou tvrdost. Je to unikát mezi granáty i díky své dlouhověké tradici. Na našich stránkách jsme na toto téma napsali i poměrně dlouhý článek, ve kterém najdete více informací o českém granátu.

Při tvorbě e-shopu stavte na unikátní názvy produktů

3. Šperky s českým granátem mají i léčivé účinky. V litoterapii (léčbě drahými kameny) slouží granát na posílení sebedůvěry, povzbuzuje činnost srdce, zlepšuje krevní oběh a pomáhá snížit bolest kloubů. Lidoví léčitelé dokonce připravovali z vody, ve které louhovali český granát, energetický nápoj. Ve vaší nabídce najdeme prsteny, náušnice, náramky, náhrdelníky, přívěsky, brože, řetízky, hodinky a taky dárkové poukázky na nákup českých granátů.  Šperky jsou samozřejmě nádherné, ale na první pohled mě zaujaly jejich originální názvy –Prsten Dva na cestě, Náušnice Budoucnost… To je vaše práce?

Děkuji za krásnou otázku. Tato část granátové historie se mi líbí nejvíce. Je tradicí téměř v každé rodině, že babička předává svým dcerám a vnučkám granátový šperk, který obsahuje i hloubku rodinné lásky a požehnání dalším generacím, právě protože granát v sobě ukrývá vámi popsané magické vlastnosti a ještě mnohem více.

Jsem rád, že vás zaujaly názvy šperků. Protože český granát milujeme, v názvech jsme chtěli vystihnout nejen krásu a symboliku šperku, ale také jeho hloubku a poselství.

4. Díky své barvě je šperk s českým granátem ideální jako dárek z lásky nebo k výročí svatby. Kromě široké nabídky šperků pro ženy najdeme ve vašem e-shopu i šperky a doplňky pro muže. Skvělý tip jsou manžetové knoflíčky, spony na kravaty nebo pánské prsteny s českým granátem. Každý šperk s českým granátem zakoupený na prodejně v Kutné Hoře nebo přes e-shop galeriegranat.cz dodáváte s certifikátem o pravosti a původu kamenu. Granáty z jakého naleziště používáte a kdo vaše šperky vyrábí?

Máte pravdu, muži se chtějí také cítit jedinečně a šperk s českým granátem je pro ně originální volba kvalitního ručně zpracovaného výrobku. Je to také cesta, jak se sladit s partnerkou na společenskou akci.

Granáty pochází z nalezišť Podsedice na Litoměřicku a Vestřev na Trutnovsku a šperky z nich jsou vytvářeny českými zlatníky ve výrobním družstvu Granát, d.u.v. Turnov.

5. Kromě českého granátu prodáváte v e-shopu i šperky s Vltavíny. Vltavín nebo moldavit je unikátní český drahokam, který vznikl při dopadu meteoritu na zemský povrch na území dnešního Bavorska. Vltavíny zase posilují intuici a racionální pohled na svět, stimulují organismus, aby si sám poradil v boji s nemocí. Vltavín i český granát jsou známé i v zahraničí. Dá se případně i říct, který více?

Těžko říci, každý kámen má své obdivovatele. České granáty mají dlouhou tradici a historii. Obdivoval je Rudolf II., učarovaly i anglické královně Alžbětě II. a zdobily i ruskou carevnu na Vídeňském kongresu konaném po Napoleonově pádu. Oproti tomu vltavín je vyhledáván pro své léčivé účinky s častým využitím v alternativní medicíně. Pro představu, vltavín nosil Winston Churchill v kapse pro štěstí a například Dalajláma má celý vltavínový náramek.

Těžko říci, každý kámen má své obdivovatele. České granáty mají dlouhou tradici a historii. Obdivoval je Rudolf II., učarovaly i anglické královně Alžbětě II. a zdobily i ruskou carevnu na Vídeňském kongresu konaném po Napoleonově pádu. Oproti tomu vltavín je vyhledáván pro své léčitelské účinky s častým využitím v alternativní medicíně. Pro představu, vltavín nosil Winston Churchill v kapse pro štěstí a například Dalajláma má celý vltavínový náramek.

e-shop galeriegranat.cz prodává i šperky s vltavínem

Náš zákazník, náš pán

6. Z referencí vašich zákazníků je na první pohled jasné, že kromě kvality máte skvělý prozákaznický přístup. Nechystáte se případně i expandovat do zahraničí?

Přesně na tom si zakládáme celých 10 let. Z kamenné prodejny víme podle spokojených vracejících se zákazníků, že na přístupu záleží. To samé se snažíme nabídnout v našem internetovém obchodě. V podstatě to není žádná strategie, děláme radost našim zákazníkům a sobě zároveň.

Expandovat do zahraničí plánujeme. Už z toho důvodu, že zahraniční zákazníci se musejí obracet na Google překladač a řešit objednávky z českého webu není extra příjemné.

7. Kromě e-shopu galeriegranat.cz v ByznysWebu provozujete i další e-shop lebka.cz s replikami lidských lebek, kostí, dekoracemi, šperky a doplňky s lebkami. Velmi originální podnikatelský nápad, který je, soudě podle anglické jazykové verze, populární i v zahraničí. Jak se daří tomuto e-shopu?

Tak to je naše druhá srdcovka. Když máme něco pro dámy, které se rády ozdobí českým šperkem, chtělo to i nějaký upomínkový předmět z Kutné Hory pro drsné chlapy. A protože hned vedle nás je Sedlecká Kostnice, jedna z nejvíce navštěvovaných památek v Čechách, jasná volba byla lebka. Dnes je tomu 14 let, co vyrábíme prvotřídní repliky lebek, které jsou oblíbené nejen u nás, ale také v zahraničí.

v e-shopu lebka.cz najdete kromě replik lidských lebek, kostí a šperků i takovéto originální květináče

Potřeba vytvořit e-shop rychle a začít co nejdřív prodávat je zrealizovatelná v průběhu pár dní. Pokud nevíte, v čem podnikat nebo jak začít podnikat na internetu, zkuste navázat na historickou zajímavost ve svém okolí. K lepší propagaci vám snad pomohou i následující tipy.

Google Moje Firma – tipy pro local SEO

Lokální marketing zvyšuje povědomí o vaší značce, podporuje budování vztahu se zákazníky a přivede k vám do prodejny nové návštěvníky.

  • Abyste oslovili nové zákazníky, založte si Google Moje Firma.
  • Kromě zákaznických referencí a zveřejňování nabídek nebo přímo produktů, je to dokonalé místo pro sdílení článků z vašeho blogu. Po dobu 7 dní se odkaz na článek i se zajímavým obrázkem zobrazují v Google výsledcích vyhledávání.
  • Zrecyklujte nejčastější otázky a odpovědi. Odpovězte na dotazy související s provozem prodejny, péčí o vaše produkty apod.

Přejeme vám spoustu spokojených zákazníků z domova i ze světa.

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V ByznysWebu pracuji od r. 2009. Začínala jsem na supportu, kde jsem měla skvělou příležitost poznat, co podnikatele a majitele e-shopů a webových stránek skutečně zajímá a co potřebují. Proto se snažím hledat taková témata, které vám nabídnou užitečné odpovědi. Máte jiný názor? Budu vděčná za váš feedback – kvasnicova@biznisweb.sk :)

Diskusia k článku