Blog o podnikání na internetu
Poradce úspěšného podnikatele

Printová reklama v digitální době

význam printové reklamy

Jaký je význam printové reklamy v dnešní, digitální době?

Na první pohled by se mohlo zdát, že je na ústupu, ale nějaký ten print budete na prezentaci svého podnikání určitě potřebovat i vy. Minimálně vizitky nebo reklamní polep automobilu.

O dalších možnostech printové reklamy, jejích výhodách a často nevyužitém potenciálu jsme si povídali s Martinem Böhmem z  i-rollup.cz.

 

1. Martine, důkazem, že printová reklama opravdu perfektně funguje, je např. Burger King. Aby demonstrovali, že své burgry připravují na skutečném ohni, zveřejnili sérii fotografií vyhořelých poboček (zdroj). Dalším úspěšným příkladem efektivní printové reklamy je práce agentury GYRO na podporu nadace Safe At Home. Jak vidíte význam a efektivitu printové reklamy vy?

Martin Böhm, konateľ Plotbase

Martin Böhm, jednatel Plotbase

Printovou reklamu vidíme jako neoddělitelnou součást online reklamy a taky optimalizace pro vyhledávače. Google totiž srovnává a zohledňuje ve výsledcích vyhledávání i to, jak je vaše značka známá a kolik se o ní na internetu mluví. Toto všechno má přímý vliv na pozice v SERPu. Zde je potřeba uvést, že se srovnávají vždy relevantní firmy ze stejného oboru. To znamená, že například kadeřnictví Klier, které má průměrný měsíční počet vyhledávání na úrovni 260, nesrovnává vyhledávač s firmami mimo obor, jakou je např. Alza, která se měsíčně vyhledává 246 000krát.

Z toho vyplývá, že kadeřnictví na to, aby předběhlo svou konkurenci, nepotřebuje investovat tisíce korun do TV reklamy, ale svou kampaň může klidně postavit na citylightových plakátech na zastávkách, letácích distribuovaných do schránek, případně umístění Roll Up Bannerů nebo A stojanů do nákupních center apod.

 

2. Pokud byste měl poradit začínajícím podnikatelům, do kterých printových formátů by měli investovat, aby podpořili budování své značky i v offline světě?

U začínajících malých podnikatelů bych určitě začal vizitkami a letáky, jelikož se jedná o nejlevnější formy propagace. Cenově zajímavý a velmi oblíbený produkt je taky stojan Roll Up  jeho výhoda je velká reklamní plocha a to, že se dá umístit prakticky kamkoliv. Velmi rychle se dá složit a díky nízké váze přemístit podle potřeby. Pro větší firmy je stále zajímavá billboardová kampaň, případně reklama v novinách a časopisech.

Speciální oblastí reklamy, designu a využívání nejnovějších možností tisku jsou spolupráce s architekty, kteří dotvářejí interiéry pomocí fototapet, přímého tisku na sklo nebo potisku textilu, který se dá efektně podsvítit.

printová reklama Toyoty

Ukázka printové reklamy Toyoty (zdroj)

 

3. Trendem v tisku vizitek jsou např. různé eko, recyklované papíry, bavlněné papíry apod. Dokážete pro klienty zabezpečit takovéto vizitky i vy v PlotBase?

Recyklovatelné papíry máme běžně skladem a naši dodavatelé disponují širokým portfoliem speciálních papírů na tisk vizitek. V naší provozovně máme vzorky všech nabízených papírů stačí si jen vybrat. 🙂

 

4. Ne každý má k ruce zkušeného grafika, který mu navrhne potisk v potřebném printovém formátu, se spadavkami pro tisk a parametry, aby tisk byl opravdu kvalitní a reprezentoval, resp. splnil svůj účel. Zabezpečujete i tyto služby, případně vymyslíte pro klienta i celou kreativu?

Bez grafiků bysme se nezaobešli, jakoukoliv grafiku na základě požadavek zpracuje náš tým grafiků, dva zkušení kolegové – grafici, kteří řeší i technické záležitosti u tisku a velmi šikovná kreativní kolegyně, na její práci máme pouze pozitivní ohlasy. Offline reklama tady bude mít ještě dlouho své místo, co dokazují i nové algoritmy ve vyhledávačích.

V dnešní digitální době by se mohlo zdát, že printová reklama ztrácí na významu v porovnání s digitálními formami reklamy, jako jsou webové reklamy, sociální média, e-mailový marketing a jiné. Nicméně, printová reklama stále má své místo a může nabídnout několik výhod a přínosů, které digitální reklama nemusí poskytovat.

Offline reklama je ideální způsob prezentace vaší firmy nebo prodejny i v rámci lokálního marketingu. Často stačí málo, jedna poutavá reklamní tabule a potenciální zákazníci se o vás dozvědí mnohem rychleji než na internetu. Umožňuje fyzickou přítomnost v reálném světě. To může zvýšit důvěryhodnost a vnímání značky, protože lidé mají tendenci důvěřovat tištěným materiálům více než digitálním.

Printová reklama může sloužit jako doplněk k digitální reklamě, posilovat značku a dodávat jí věrohodnost a konzistence. Printové reklamy mohou trvalejší dobu zůstat ve veřejném prostoru než digitální reklamy, které mohou být snadno ignorovány nebo zablokovány.

I přes tyto výhody je důležité si uvědomit, že digitální reklama má mnoho výhod, jako je možnost sledování účinnosti kampaně v reálném čase, větší dosah a interakce s cílovou skupinou, a obecně nižší náklady na propagaci. Ideální strategie reklamy by měla zahrnovat kombinaci různých forem reklamy, včetně printové a digitální, aby se dosáhlo nejlepších výsledků a oslovilo co nejvíce potenciálních zákazníků.

 

 

Tvorba e-shopu | ByznysWeb.cz
Tvorba e-shopu na zkoušku přes ByznysWeb.cz
avatar
Autor: Jana Kvasnicová V ByznysWebu pracuji od r. 2009. Začínala jsem na supportu, kde jsem měla skvělou příležitost poznat, co podnikatele a majitele e-shopů a webových stránek skutečně zajímá a co potřebují. Proto se snažím hledat taková témata, které vám nabídnou užitečné odpovědi. Máte jiný názor? Budu vděčná za váš feedback – kvasnicova@biznisweb.sk :)